A TÁNCSPORT MAGYAR BAJNOKSÁGOKRÓL
A Magyar Bajnokság az év legrangosabb hazai versenye, amely a magyar bajnoki cím elnyerésén túl azt is meghatározza, hogy kik képviselhetik hazánk színeit az adott év kiemelt világversenyein (Európa- és Világbajnokságon, Világkupákon).
VERSENYKATEGÓRIÁK
A versenytánc versenyeket jellemzően három kategóriában rendezik meg: standard táncokban, latin-amerikai táncokban és tíztáncban. A standard és latin kategóriában öt-öt táncban mérik össze tudásukat a sportolók, amíg a tíztánc versenyeken a versenyzőknek egyszerre kell mind a tíz táncban bizonyítaniuk.
Standard táncok
angol keringő, tangó, bécsi keringő, slow fox és quickstep
Latin-amerikai táncok
samba, cha-cha, rumba, paso doble, jive
Tíztánc
az öt standard és az öt latin-amerikai tánc együttesen.
A Magyar Bajnokságokat a Magyar TáncSport Szakszövetség rendezi meg öt különböző korosztálynak: gyermek, junior, ifjúsági, felnőtt és senior korcsoportokban.
ÉRTÉKELÉS
Az egyes versenyeken belül a párosok – az induló létszámtól függően – több fordulóban versenyeznek (selejtező, elődöntő, középdöntő, döntő). A pontozóbírók a megadott pontozási szempontok alapján az egyes fordulókban azt döntik el, hogy mely párosokat javasolják továbbjutásra (a továbbjutásra javasolt versenyzők rajtszáma mellé X-et tesznek). A legtöbb X-et gyűjtött párosok jutnak tovább a következő fordulóba.
A döntőben a pontozóbírók tánconként rangsorolják a párosokat aszerint, hogy ki érdemli meg az első, második, harmadik, negyedik, ötödik és hatodik helyezést. A végső eredményt a tánconkénti összesített eredmény adja meg.